Allaži

GERBONIS(2)Tāpat kā šodien Allažu pagasts atrodas Siguldas novadā, senajos laikos tā bija  Satezeles Gaujas lībiešu zeme, kuras centrs atradās mūsdienu Siguldā Gaujas kreisajā krastā.  Allažu pagasta ziemeļdaļu šķērso Gaujas un Daugavas ūdensšķirtne – te sākas Lielās Juglas pietekas Tumšupes pietekas Arupīte, Krievupe un Ķibīte, Sudas pieteka Dūņupe, bet no Mežmuižas jeb Kaļķugravas avotiem rodas Gaujas pietekas Lorupe un Egļupe ar Barģupi jeb Dzirnavupi. Kur  gan vēl varētu iet labāks satiksmes ceļš starp Gaujas un Daugavas lībiešiem, ja ne caur Allažiem? Allažu muiža vēsturiskajos avotos sastopama vāciskajā formā Allasch, kas, pēc Vikipēdijas datiem, nāk  no lībiešu valodas „allasille” –  „lejup no augšienes” jeb nokalne. Allõ, alli  lībiski ir apakšā, bet igauniski allikas ir avots, bet sakne all- parādās daudzos vietvārdos saistībā ar ūdeņiem, tādēļ, ņemot vērā ģeogrāfisko atrašanās vietu, jāsecina, ka Allaži varētu būt arī „avotu vieta”.

allazhii
Allaži ceļā starp Siguldu un Rīgu, Daugavas un Gaujas ūdenšķirtne, http://www.upes.lv

Pasaules slavu Allažiem atnesis ķimeņu liķiera vārds, kura ražošanā tika izmantots  unikālais Allažu apkārtnes avotu ūdens.  19.gadsimta sākumā Allaži izveidojās par nozīmīgu manufaktūru centru ar stikla, vara un cukura ražotni. Allažu muižas īpašnieks Vilhelms fon Blankenhāgens, kas ir bijis Krievijas cara padomnieks, esot ieguvis no Amsterdamas nākušo ķimeņu liķiera recepti (Krievijas galmā īsu brīdi tas esot bijis populārs pēc Pētera I viesošanās Nīderlandē) un uzsāka tā rūpniecisko ražošanu Allažu muižā 1823.gadā. Īpašās zaļās krāsas pudeles tika izgatavotas Allažu stikla fabrikā, kas arī piederēja baronu dzimtai.

Allasch_alt1
Allažu muiža ziedu laikos

Nostāsti vēsta, ka neviena pudele netika pildīta, pirms pats barons Blankenhāgens pilnīgā vienatnē brūvējumam nebija pievienojis noslēpumā glabātas vielas. Izteikti minējumi, ka barons pievienojis anīsu, fenheli, līčstiebru un koriandru. Ik dienu eksportam tika izgatavotas līdz pat 600 pudelēm. Pirmo reizi „Allažu ķimelis/Allasch kümmel” pasaules atzinību ieguva 1830. gadā Leipcigas gadatirgū, kura slavas gājiens turpinājās pasaules eksporta tirgos un ķimeļi sāka ražot citās valstīs. Eksportam Līdz pat 1905.gadam ķimeļi ražoja Allažos, taču  pēc muižas nodedzināšanas un postījumiem kara laikā īstā receptūra aizceļoja līdzi baronu Blankenhāgenu atvasēm uz Vāciju, kur tika ierīkots ķimeļa brūzis Šverinā. 1939.gadā ražotne tika  pārcelta uz Amsterdamu, bet kolhoza laikos Allažu avotu aizbēra, taču šobrīd allažnieki mēģina atjaunot Allažu ķimeļa ražošanu no Allažu avotu ūdens.

import
Dažādās zemēs dažādu ražotāju izgatavotais Allažu ķimelis, http://www.laikmetazimes.lv

Nīderlandiešu avoti ziņo, ka ķimeņu liķiera ražošanu ap 1575.gadu Nīderlandē uzsāka Bolsu ģimene, kas ražoja arī džinu. Tas esot ātri kļuvis populārs Dānijā un Latvijā, kur tas tika izmantots kā efektīvs līdzeklis pret vēdergraizēm. 1850.gadā liķiera eksportu no Allažiem uz Londonu uzsāka ar Ludviga Mencendrofa atbalstu, kurš piekrita eksportēt Allažu ķimeli uz Londonu  ar savu vārdu  Mentzendorff Kümmel. Tas esot baudīts arī britu karaļnamā – 1884. un 1885.gadā karaliene Viktorija un Velsas princis piešķīra Mencendorfa dzērienu namam karaliskās privilēģijas (royal warranties).

large_272_2011021711120183473
“Latvijas Balzama” ražotais Allažu ķimelis

Allažu ķimelis izcīnīja zelta medaļas arī izstādēs Antverpenē 1886.gadā un Parīzē 1889.gadā. Tā Allažu vārds izskanēja pasaulē un  vēlākie ķimeļa atdarinātāji uzskatīja par godu pieminēt tā izcelsmes vietu un pirmo ražotāju. Pirmskara gados Viduseiropā ķimeļa glāzi bijis populāri iebaudīt pie pēcpusdienas kafijas galda. Vislabākā garšas saderība tam esot  ar dillēs vārītiem upes vēžiem. Gribētos kādreiz ko tādu pagaršot. Ķimenes kā garšviela tiek izmantota kopš sensenajiem laikiem Tuvajos Austrumos, Ēģiptē un Indijā. Ķimenes bija nozīmīgas arī mumifikācijas procesā. Senie  grieķi  ķimenes (κύμινον) lika galdā līdzīgi pipariem mūsdienās. Senajiem latviešiem tā bija neatņemama Jāņa siera sastāvdaļa. Šumeru gamun varētu būt nonācis līdz Mikēnu kultūrai ku-mi-no formā, latīņu cuminum ietekmēja vācu Kümmel (senaugšvācu kumil, kumin), krievu тмин, poļu romiešu kmin, lietuviešu kmynas. Latviešu ķimenes un igauņu köömen atvasina no lejasvācu varianta Kümen.  Taču interesanta ir atšķirība starp latīņu U un lejasvācu Ü. Varbūt tam ir kāda saistība ar grieķu Y skaņas pārmaiņām?

21.06.2010. Centr?lais tirgus. J??u siers.  Foto: (dig.) Aivars Liepi??
Jāņu siers.  Foto: Aivars Liepiņš liveriga.com

Commendatusexpling2

Par plāniem Allažu ķimeli ražot Allažos

Ķimeņu reibumam – 190 Allažu ķimeļa vēsture, arī par Rīgas Melno Balzamu  Ervīns Jākobsons

Lost Ingredients: Kümmel

History of Mentzendorff Kümmel  

10 dažādas Jāņa siera receptes

KategorijasDažādiBirkas: , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s