Calisia

Kalisz_herb_opt2010.gadā Kališas pilsēta (Kalisz) Lielpolijā nosvinēja savu 1850.gadu jubileju. Tiek uzskatīts, ka Ptolemaja Ģeogrāfijā (Γεωγραφικὴ Ὑφήγησις, 150 AD) minētā Calisia (Καλιςια), kas atradās  Dzintara ceļā uz Vistulas grīvu  ir  mūsdienu Kališa. Jubilejai par godu 2008.gadā tika rekonstruēta un atklāta arī senā 9-13.gadsimta Pjastu dinastijas Zavodjes rezidence (Zawodzie, pilskalns jeb grodzisko), ar ko saistāmi Polijas valsts pirmsākumi. Tāpat tika rekonstruēts tirdzniecības vagons, ar kādu romiešu laikos tirgotāji devušies  tālajos ceļos. Kališa ir ideāls piemērs pilsētas attīstībai  nozīmīgu ceļu krustojumā tūkstošgadu garumā.

Nesenie  arheoloģiskie  atradumi, kas veikti, aktivizējoties darboņiem ar metāldetektoriem, liecina par ķeltu laikmeta monētu kaltuvi Kališas apkārtnē. Tas apstiprina agrīnā romiešu laikmeta tirdzniecības aktivitātes un kontaktus ar  Boju ciltīm uz dienvidiem no Sudetu kalniem. Calisia nosaukums arī varētu būt cēlies no ķeltu valodām, taču līdzīgi Kalipso nimfas vārdam īstā nozīme mūsdienu cilvēkiem varētu būt slēpta tūkstošgadu miglā.

celtic_coins_Kalisz
Ķeltu monētas, kas atrastas Kališas apkārtnē

Līdzīgi Krakovai Kališa iegūst pilsētas tiesības ap 1257.gadu, kad pēc mongoļu iebrukuma Polijā un sagrāves  Legnicas kaujā 1241.gadā. Krakovas kņazs Boļeslavs V aicināja vācu zemes mūrniekus daudzu Polijas pilsētu būvniecībai. Kališai tiek piešķirtas Vācu pilsētas tiesības  (no Sroda Slonskas jeb Neimarktas), kas ir Magdebrugas tiesību paveids un nodrošināja strauju pilsētas attīstību. Viduslaiku pilsētas plānojums ar taisnstūra laukumu centrā un vārpstveida ielu tīklu šķērsām  divām galvenajām tirdzniecības ielām ir saglabājies līdz mūsdienām. Kališā bija arī ebreju kvartāls, 1264.gadā Boļeslavs V piešķīra ebrejiem apmešanās tiesības Kališā līdz ar tiesisko aizsardzību, reliģisko un finanšu brīvību.

Kalisz
Kališas pilsētas plānojums, kas saglabājies kopš viduslaikiem

Polijas sadrumstalotības periodā Kališa kļuva par pārticīgu pilsētu un veidoja patstāvīgu hercogisti. 1343.gadā Kališā Kazimirs III noslēdza miera līgumu ar Vācu ordeni par atteikšanos no Gdaņskas Pomerānijas un Kulmas zemes ilgstošā konfliktā starp abām pusēm, ko gan poļiem izdevās atgūt pēc Toruņas otrā miera līguma 1466.gadā. 16.gadsimta beigās Poznaņa sāka izkonkurēt Kališu un tās nozīme mazinājās. Miera laikos tas allaž ir bijis nozīmīgs tirdzniecības centrs, taču kara laikā kā robežpilsēta starp Vāciju un Poliju Kališa tika gandrīz pilnībā sagrauta 1914.gadā, tā smagi cietusi arī 1939.gadā.

Obraz 568 (1)
Calisia romiešu ratu vagona rekonstrukcija Adrijas ielās, Amber expedition

Taču nedaudz vairāk varētu pakavēties pie tirdzniecības ceļiem, kas ved uz Kališu, Ptolemaja laika Kalisiju. Kališa atrodas pie Prosnas upes, kas ir Vartas pieteka, kas savukārt ietek Oderas upē, taču caur citu Vartas pieteku ceļš līdz Vistulai (kas ir Vislas nosaukums vēl Ptolemaja laikos) kļūst īsāks nekā metot loku cauri visai Polijai. Vislas upes ceļš un taisnais ceļš caur Kališu varētu savienoties Toruņas tuvumā. Šis ceļš būtu piemērotāks ar ratiem braucošiem tirgotājiem. Tas varētu būt arī  savienojuma punkts abiem Dzintara  tirdzniecības ceļiem, kas gājuši uz Jitlandi pa Oderu un Sembas pussalu Prūsijā pa Vistulu.

Polijas arheologs Jeržijs Vieloviekskis (Jerzy Wielowiejski) 1980.gadā izveidoja Dzintara ceļa Polijas posma rekonstrukciju, ņemot vērā dzintara depozītu atrašanās vietas un romiešu importa preču un monētu atradnes. Tas parāda vairākus iespējamos maršrutus, tādēļ kāda viena noteikta ceļa iezīmēšana būtu maldinoša, taču Kališas priekštece būtu meklējama starp Oderu un Vistulu.

szlak_polski
Dzintara ceļš Polijas teritorijā, Wielowiejski 1980

Jāpiebilst gan, ka šaubas pētnieku vidē par Calisia sasaisti ar mūsdienu Kališu pēdējā laikā radīja vietvārda Leukaristos identifikācija ar Trenčinu Slovākijā. Klints alā zem Trenčinas pils tika atrasts uzraksts , ko  markomaņu karu laikā 179AD bija atstājusi leģionāru vienība, apmetoties Laugaricio.

Dažās kartēs gan Leukaristos, gan Calisia uz Ptolemaja kartes atrodas pie vienas upes, iespējams, Vistulas pietekas,  ceļā uz Vistulas grīvu. Ņemot vērā neprecizitātes attiecībā uz Baltijas jūras piekrasti, tas gan nebūtu nekas traģisks. Vietvārdi arī varētu ceļot līdzi cilvēkiem un apmetnēm. Taču ir pilnīgi skaidrs, ka Calisia būtu bijis viens no pieturas punktiem, ja romiešu laikmetā tirgotājs vēlētos nokļūt no Donavas līdz Vistulas grīvai, ceļojot cauri barbaru zemēm un mežiem, šķērsojot kalnus un sekojot upju tecējumam.

Ptolemy
Atšķirīgi Ptolemaja Magna Germania kartes varianti (framenti no Donavas līdz Vistulas grīvai)

Commendatus

SZLAKI BURSZTYNOWE NA TERENIE POLSKI wg. J. Wielowiejskiego

expling2Amber Expedition – European Culture Road

Rezerwat Archeologiczny Kalisz Zawodzie (titulbildes avots)

Interactive marketing amber and amber road map

THE CELTS IN POLAND

Mennica celtycka pod Kaliszem = A Celtic mint near Kalisz, Poland. Wiadomosci Numizmatyczne, R. LIII, 2009, z. 2 (188)

northerngold
Northern Gold: Amber in Lithuania (c. 100 to c. 1200). East Central and Eastern Europe in the Middle Ages, 450-1450. Audronė Bliujienė, 2011

KategorijasPolijaBirkas: , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s