Alcatraz

Neliela  Alkatrazas (Alcatraz) sala Sanfrancisko līča stindzinoši aukstajos ūdeņos tika izraudzīta cietuma ierīkošanai īpaši bīstamiem noziedzniekiem.  Sākotnēji to izmantoja  ASV pilsoņu kara laikā apcietināto iesodzīšānai, bet vēlāk Klints (the Rock) kļuva par mājvietu tādiem leģendārajiem gangsteriem kā Als Kapone, Džordžs Ložmetējs un Putnucilvēks Roberts Strauds. Leģendām apvīti ir bēgšanas mēģinājumi no Alkatrazas, par kurām joprojām ir dzīva amerikāņu interese, lai gan betona konstrukcijas nepilnību dēļ cietums tika slēgts jau 1963.gadā.

Indiāņi  savulaik piedēvējuši salu pašam Nelabajam un turējušies no tās pa gabalu. Pāris gadus pēc cietuma slēgšanas gan uz salas apmetās indiāņu bariņš ar prasībām par pirmatnējām tiesībām uz salu, par ko liecina uzraksti uz graustu sienām.

1775.gadā sala parādās spāņu kartēs ar nosaukumu La Isla de los Alcatraces (Pelikānu sala). Mūsdienās pelikāni te vairs neveido kolonija, taču 1827.gadā franču kapteinis Oģists Bernārs Diosilijs (Auguste Bernard Duhaut-Cilly), braucot garām Alkatrazai, apraksta lielu pelikānu baru, kas pacēlās gaisā kā milzu viesuļvētra, izdzirdot gaisā raidīto šāvienu.

Brūnais Kalifornijas pelikāns
Brūnais Kalifornijas pelikāns

Interesanta ir spāņu senā vārdā alcatraz vēsture.  Spāņi to būs aizguvuši no arābu al-qaṭrā (القطرس ) jeb jūras ērgļa vārda, kas varētu būt saistīts ar grieķu vārdu κάδος, kas ir bijis apaļš trauks ar platu kaklu. Pelikāna knābis ar ādas rīkles maisu varētu līdzināties  šādam ūdens vai vīna pārvadāšanas traukam. Dīvainā kārtā pelikāns ir atvasināts no grieķu vārdiem πελεκάν, πελεκας ‘dzenis’ un πέλεκυς ‘cirvis’, acīmredzot saistībā ar putna knābja formu.

 

AlbatrossWanderer1
Albatross

 

Latīņu albus ‘balts’ ietekmē alcatraz  būs pārtapis par albatrosu un tika attiecināts uz pavisam citu vētrasputnu, pasaules klaidoni ar vislielāko spārnu atvēzienu.

 

Commendatus

escape-from-alcatraz

KategorijasAmerikaBirkas: , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s