Willem Swidde

Vilems Svide (Willem Swidde, 1660-1697) bija holandiešu gravieris, kas ieradās Zviedrijā 1688.gadā. Zviedrijas kvartīrmeistaram (vēlāk arī Livonijas ģenerālgubernatoram) Ērikam Dālbergam viņu ieteica slavenais Amsterdamas kartogrāfs Nikolass Fisšers (Nicholas Visscher). Pirmais uzdevums viņam bija Zviedrijas Kārļa X Gustava (1622-1660) vēstures De rebus a Carlo Gustavo Sveciae Regis ilustrēšana. Dālbergs piedalījās karaļa militārajās kampaņās Polijā, Vācijā un Dānijā un sakrāja apjomīgu dokumentu un ilustratīvo materiālu, kas tika iestrādāti šajā grāmatā. 18 no 123 platēm iegravēja Svide. 1696.gadā darbu ar vācu vēsturnieka Samuela Pufendorfa tekstu publicēja Nirnbergā.

Lekē pils Zviedrijā, Vilema Svida gravīra
Lekē pils Zviedrijā, Vilema Svida gravīra

Nākamais un nozīmīgākais Svides darbs bija 76 gravīru sagatavošana lielajam Zviedrijas vēstures glorifikācijas projektam Suecia Antiqua et Hodierna. Svide precizēja amatieriskas Dālberga skices un ieteica veidus, kā tās  tuvināt dzīvei (na’t leven).
Šādi, piemēram, ir iemūžināti 17.gadsimta beigu Stokholmas skati, karaliskās pilis Drotningholmā un Lekē (Läckö), karaļa Kārļa X Gustava karaspēka cīņas Varšavā, ienākšana Landskrūnā un Malmē.

Stokholmas skats, Ērika Dālberga un Vilema Svides kopdarbs, 1693

Ievērības cienīgs ir Vilema Svides gravīra ar Dinaburgas pilsētas izvietojumu pie Daugavas, kas neierasti liek paskatīties uz Daugavpils vēsturi un pilsētas attīstību.  Gravīra varētu būt tapusi zviedru laikos. 1655.gada 1.jūlijā zviedru armijas ģenerāļa Gustava Ādolfa Lēvenhaupta vadībā cīņā ar poļu karaspēku pēc deviņu dienu aplenkuma Dinaburga tika ieņemta. Zviedri Dinaburgā uzturējās līdz 1656.gada jūlijā beigām, salabojot vecos un ceļot jaunos nocietinājumus. Pēc Dinaburgas pils nopostīšanas 1577.gadā Dinaburgas pilsēta pārceļoja uz ziemeļiem līdz Šuņupei, 1582.gadā Polijas karalis Stefans Batorijs piešķīra tai Magdeburgas pilsētas tiesības. Gravīra ar Dinaburgas izvietojumu rada unikālu pilsētas attīstības posmu mazāk nekā 100 gadu jaunajā vietā, uz ziemeļiem no mūsdienu pilsētas centra. Škiet, Dinaburgas cietokšņa izvietojums lielos vilcienos atbilst pašreizējam.

Delineatio Geometrica Urbis et Arcis Duneburgh
Delineatio Geometrica Urbis et Arcis Duneburgh

Delineatio geometrica urbis et arcis Duneburgh, polono litthuanie sita, cum ea designatione, quam rex poloniae fortificare institut sed a:o 1655 in martio à / lakun / Muscoviae obsessa et a generale Poloniae Samuele Comerofski auxiliata, tandem a marescallo Sueciae comite Gustavo Leijonhufwudh post quam Poloniae generalem fuderat, die prima iulij eodom anno circumcincta, dieque nona occupata. – W. Swidde sculp. Holmiae 1690, De rebus a Carolo Gustavo gestis

KategorijasDažādiBirkas: , , , , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s