Sivers

Sivers ir devītais lielākais ezers Latvijā, atrodas Krāslavas novadā. No Sivera ezera iztek Latgales lielākā upe Dubna, kas Daugavā ieplūst Līvānos. No Daugavas pietekām Latvijas teritorijā par Dubnu garāka ir tikai Ogre. Dubnas iztekas meklējumi saistās ar Latgales ezeru virknes savstarpējiem savienojumiem, šādi Sivers, kas savienots ar Ārdavas, Ploteņa un Lejas ezeru, varētu būt tālākais šīs virknes ezers.

MARS_U2_150_inetam
Dubnas izteku meklējot

Dubnas augštece no Sivera ezera līdz Luknas ezeram

Kādu teiku par Siveru atradu 1939.g 21.novembra “Daugavas vēstnesī”:

Uz Sivera ezera lielākās salas senajos laikos bijusi uzcelta baznīca. Lieldienas rītā, kad cilvēki gājuši procesijā ap baznīcu, tā nogrimusi ar visiem cilvēkiem. Tai vietā palikusi tikai bedre un tā arī vēlāk aizaugusi. Vēl tagad svētdienās, mises laikā, varot dzirdēt zvanīšanu un dziedāšanu. Lieldienās bieži varot redzēt pašu baznīcu un procesijas gājienu ap to.

Lielāko Sivera ezera salu sauc par Lielo salu, kopumā to ir ap 25 (Šķērsu, Luņu, Bērzu, Apšu, Niedru, Verbas, Vītolu, Vanagišku, Veprinīša u.c). Šeit mīt zutis, plaudis, līnis, līdaka, rauda, rudulis, ālants, plicis, karūsa, sudrabkarūsa, sapals, sīga, zandarts, asaris un vēdzele. Makšķernieku paradīze, citiem vārdiem sakot. Ezera vidējais dziļums ir 6,3 m, maksimālais dziļums – 24,5 m.

Par Sivera nosaukumu esmu izlasījis pirmajā digitālajā latgaliešu ābecē “Skreineite”. Siveram vārdu ir devuši senie somugri un tas nozīmē Dziļais ezers (igauniski tas varētu būt Süvajärv, no igauņu süva, sügav, somu syvä, lībiešu tõvã dziļš). Igaunijā ir tādi vietvārdi kā Süvajärv, Süväorg (dziļā ieleja), Süvärimägi.

Jāpiebilst gan, ka Siveram (latviski reizēm raksta arī Sīvers) līdzīgs skanējums ir latviešu uzvārdiem Zīvers un Zīverts. Zīverts ir arī jonizējošas radiācijas efektīvās dozas SI sistēmas mērvienība (saīsinājums Sv). Mērvienība ir nosaukta zviedru zinātnieka Rolfa Zīverta vārdā (Rolf Maximilian Sievert), kas pētīja radiācijas devas noteikšanu un izgudroja jonizējoša starojuma mēraparātu t.s. Zīverta kameru.

1037_190_01_png_600x375_watermark-zl_watermark-r20xb20_q85
Cēsu jaunā pils, kādreiz grāfu fon Zīversu pilsmuiža

Vācbaltiešu dižciltīgo dzimtu starpā var atrast gan fon Zīversu (von Sievers), gan fon Ziversu (von Sivers) dzimtas. Grāfiem Zīversiem līdz 1920.gada agrārajai reformai piederēja Cēsu pilsmuiža. Zīversu dzimta nākot no Zīvershauzenes (Sievershausen) Lejassaksijā, bet Ziversu dzimta no Skones apgabala Zviedrijā (uzvārda varianti Seiffert, Sivert, Sivers), kas bija imatrikulētas Livonijas jeb Vidzemes un arī Kurzemes bruņniecībā. Ģermāņu etimoloģijā Sievert ir lejasvācu variants vārdam Zigvards (Siegward), kas nāk no senaugšvācu sigu (uzvara) un wart (sardze). Skandināvu varianti ir Siver, Sivert, Sivart, Sivert, Syvert, Sigvard un Sigurd. Tā pati sakne ir atrodama Siguldas vārdā.

Tas atsauc atmiņā vikingus. Līdz šim neesmu lasījis par vikingu ceļojumiem pa Latgales upēm ārpus Daugavas tirdzniecības ceļa, taču nevajadzētu izslēgt arī tādu iespēju, jo pa Dubnas upi cauri ezeru virknei noteiktā gadalaikā var izbraukt tuvākā ceļa meklējumos uz kādu citu vietu vai arī sirojumu gaitās caur vairākām tirgus apmetnēm. Sivers varētu būt pa ceļam. Taču, ja tam būtu kāds sakars ar vikingiem, tuvumā vajadzētu būt arī citām ši laikmeta pēdām. Turpat blakus atrodas arī dziļākais ezers Baltijā Drīdzis jeb Dreidzs. Ja ņem vērā somugru teoriju, rodas jautājums, kāpēc par dziļo būtu jāsauc trīsreiz seklāks ezers. Var jau būt, ka ezeru nosaukumi ir nedaudz mainījušies, latgaļiem dodot ezeriem savus vārdus. Turklāt turpat no Sauleskalna viņus abus var redzēt.

Latgale_Sivera_Ezers_1_png_600x375_watermark-zl_watermark-r20xb20_q85
Skats uz Sivera ezeru, 30.gadu pastkarte

KategorijasLatgaleBirkas: , , , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s