Cosmographia

220px-Portrait_of_the_Cosmographer_Sebastien_Munster_WGA
Sebastiana Minstera portrets, 1552

Sebastians Minsters (Sebastian Münster, 1488-1552) ir nozīmīgs reformācijas laikmetā vācu kartogrāfs un senebreju valodas profesors, kas bija arī Bāzeles universitātes rektors. 1530.gadā apprecot Bāzeles grāmatiespiedēja Ādama Petri atraitni, viņš nodrošināja daudzu savu turpmāko izdevumu tapšanu.1536.gadā viņš publicē trīsvalodu vārdnīcu latīņu, grieķu un senebreju valodā. Šajā laikā viņš bija iesaistīts Nikolaja Kuzes (Nicolaus Cusanus) Vācijas un Centrāleiropas kartes atjaunošanā, kas tapa 15.gadsimta vidū un bija nepieciešams to nedaudz uzspodrināt. Minstera nolūks sākotnēji bijis pamatīgi apskatīt Vācijas ģeogrāfiju, taču pasākums izvērtās par visai pasaulei nozīmīgu enciklopēdiskā izdevuma izdošanu. 1540.gadā Minsters izdod Ptolemaja Geographia ar 48 kokgriezumu kartēm, kontrastējot Ptolemaja laikmeta kartes un papildinot tās ar jaunajām vācu kartēm, šādi apkopojot un atjaunojot pasaules ģeogrāfiskās zināšanas.

Drīz pēc tam 1544. gadā iznāca Sebastiana Minstera Cosmographia oder Beschreibung aller Lender, kas bija pirmais šāda veida pasaules apraksts vācu valodā, kurā viņš apkopoja gan savu, gan savu daudzskaitlīgo korespondentu sniegto informāciju. Aprakstus papildināja kartes no Geographia izdevuma, kā arī bagātīgas ilustrācijas un fascinējoši kokgriezumi, kas rosināja daudžu paaudžu iztēli.

Mare Balticum sadaļā var redzēt jūras briesmoņus no Minstera Kosmogrāfijas. 1550.gada izdevumam tika izgatavotas jaunas kartes un arī daudzu Eiropas pilsētu skatu gravīras, starp kurām ir arī detalizēta Rīgas panorāma

1411886175958
Rīgas panorāma, Cosmographia, 1550

Cosmographia bija viena no populārākajām 16.gadsimta grāmatām, kas tika pārizdota 24 reizes līdz pat 1628.gadam, gandrīz 80 gadus pēc paša Minstera nāves 1552.gadā. Tās izdevumi ir bijuši latīņu, franču, itāļu, angļu un arī čehu valodā. Jaunākajos izdevumus izdevējs jau izmantoja laikmeta modernākās Abrāma Ortēlija kartes. 1550.gada Cosmographia izdevumam Livonijas aprakstu gatavoja vācu dzejnieks Hanss Johans Hāzentēters (Hans Johann Hasentödter). Viņš piedzima Prūsijā neilgi pirms Vācu ordeņa Prūsijas atzara sekularizēšanas, kādu laiku strādāja par rakstvedi Rīgā.

1411886177102
Livonijas pilsētu apraksts, Cosmographia, 1550

Amizants fragments no Livonijas apraksta

[..] šai zemē darbs ir kauns un nestrādāšana gods. Sievietes, kas dzimušas šai zemē, ir augstprātīgas un labās domās par sevi. Viņas nicina citas sievietes, kas ieceļo no Vācijas. Viņas negrib, ka tās sauc par sievām, bet gan par kundzēm. Viņas nenodarbojas ar vērpšanu un citiem sieviešu darbiem, jo tas, pēc viņu domām, kaitētu dižciltīgo godam. Turpretim ziemā vizināties kamanās un vasarās uz ūdens viņām veicas labāk nekā vērpšana. Un kaut gan sievietes tur ir glītas, viņas saspoko tērpi. Kad tās vislepnāk izgreznojušās, viņas izskatās līdzīgas masku balles ķēmiem…

Minstera Cosmographia lapās ir ievietotā t.s. Hāzentētera tēvreize latviešu valodā, kas tiek uzskatīta par pirmo latviešu valodā publicēto tekstu. Šeit publicēju izvilkumu no 1550.gada Kosmogrāfijas digitalizētā izdevuma.

1411886176330
Hāzentētera tēvreize latviešu valodā, Cosmographia, 1550

Cosmographia 1550.gada digitalizēts izdevums .

KategorijasDažādiBirkas: , , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s