Lëtzebuerg

Pirms tūkstoš gadiem Alcetes upes (Uelzecht, Alzette) ielejas mežos apmaldījies kāds jātnieks. Tas bija jaunais grāfs Zigfrīds no Karolingu dzimtas. Bokas klints pakājē viņš  izdzirdēja kādas meitenes valdzinošo dziesmu, taču, jaunekli pamanot,  viņa ātri nozuda upes ūdeņos. Katru dienu Zigfrīds atgriezās šajā vietā paklausīties meitenes dziesmu. Tā bija Meluzīna, ūdens nimfa, kas 6 dienas pēc kārtas varēja parādīties cilvēka izskatā, ja vēlētos iegūt jaunekļa sirdi. Reiz viņa parādijās Zigfrīdam, kas atzinās savā mīlā un gribēja viņu precēt. Meluzīna piekrita, taču ar diviem nosacījumiem: 1) viņi dzīvos kopā uz Bokas klints; un 2) sestdienas viņa pavadīs viena savā istabā. Zigfrīds piekrita. Lai uzceltu skaistu pili, kur abiem apmesties, viņam gan nebija naudas. Tad Melnā jātnieka izskatā Zigfrīdam parādījās pats nelabais, kurš piedāvāja apmaiņā pret Zigfrīda dvēseli padarīt viņu par stāvus bagātu. Pēc 30 gadiem viņš nāktu atkal.

220px-Henry_Le_Blond
Luksemburgas Henrijs V Blondais, kas pirmais izmanto līdz mūsdienām nonākušo Luksemburgas ģerboni

Bokas klints virsotnē agrāka romiešu nocietinājuma tika uzcelta Lucilinburhuc pils, kas ģermāņu valodās nozīmējot “neliels nocietinājums”, vēlāk tas pārveidojās par Lutzelburg un Luxembourg un ir mūsdienu Luksemburgas pilsētas nosaukums. Mūsdienu vēsturnieki nosaukuma pirmo daļu Letzen skaidro kā nocietinājumu, kas varētu būt romiešu skatu torņa paliekas vai agro viduslaiku celtne. Ir bijuši dažādi Luksemburgas nosaukuma rakstības varianti – Lucilinburhuc, Lutzburg, Lützelburg, Luccelemburc, Lichtburg inter alia.

No pils torņiem paveras burvīgs skats uz apkārtnes kalniem un ielejãm, kas arī skaidro tās stratēģisko atrašanos vietu. 963.gada dokuments apliecina darījumu starp Trīres sv. Maksimīna abatiju  un grāfu Zigfrīdu, kurš ieguva Luksemburgas pili apmaiņā pret īpašumiem Fēlenā Ardēnos uz ziemeļiem. Zigfrīds un Meluzīna dzīvoja laimīgi un viņiem bija 7 bērni, šādi izveidojot Luksemburgas Ardēnu grāfu dinastiju. Ardennen savukārt ir ķeltu vārds un nozīme “egles”, kas deva vārdu Ardēnu mežam un Ardēnu reģionam, no kurienes nāk  izcili darba zirgi ardeņi. No Luksemburgas nama ir cēlušies četri Svētās Romas imperatori un arī četri Bohēmijas karaļi. No grāfistes Luksemburga kļuva par hercogisti un lielhercogisti. Burbonu, Hābsburgu un Hohencollernu valdīšanas laikā tā kļuva par spēcīgāko Eiropas cietoksni, ko sauca arī par Ziemeļu Gibraltāru.

LU-melusina-3
Meluzīnas leģenda viduslaiku hronikā

Kad Zigfrida draugi sāka jautāt, kur Meluzīna sestdienās pazūd, uztraukties sāka arī viņš pats. Reiz slepus caur atslēgas caurumu viņš ieskatījās Meluzīnas istabā un ieraudzīja aku, kas veda uz Alcetas upi, pie kuras sēdēja Meluzīna ar zivs asti un zelta atslēgu mutē ķemmēja garos blondus matus. No pārsteiguma Zigfrīds iekliedzās, Meluzīna uzreiz pazuda akā un Zigfrīds viņu vairs nekad neredzēja, jo otrais viņa solījums nu bija lauzts. Noliktajā laikā ieradās arī nelabais un paņēma Zigfrīdu sev līdzi.

Taču ik septiņus gadus gadus Bokas klintī ugunīgās čūskas veidā parādās Meluzīna. Drosmīgajam jauneklim, kas atbrīvos viņu no lāsta, ar savām lūpām būtu jāizņem no viņas lūpām atslēga un jāiemet tā Alcetes upē. Nevienam līdz šim tas nav izdevies. Ja tāda diena nāks un Meluzīna pabeigs šūt savu kleitu, kurai vienu valdziņu pievieno ik septiņus gadus, viņa tiks atbrīvota no lāsta. Taču tad Bokas klints sagrūs, apberot Luksemurgas pili. Mūsdienās Bokas pili apskauj Luksemburgas pilsētas centrs no vienas puses un banku un Eiropas institūciju ēkas no otras. Tūristi, kas nonāk pie Alcetes upes, joprojām var dzirdēt ūdens nimfas dziesmas.

KategorijasLuxembourgBirkas: , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s