Varbola

1222.gadā Dānijas karalis Valdemārs II ieradās Sāmsalā un, pacīnoties ar samsaliešiem, sāka celt akmens pili. Kā vēsta Livonijas Indriķa hronika, pie viņa ieradās Rīgas bīskaps un ordeņa mestrs, lai pārliecinātu nesēt nemieru Līvzemē. Sāmsala un kontrole pār igauņu jūras šaurumiem un  Kolkas raga ceļu bija vitāli svarīgas netraucētas tirdzniecības nodrošināšanai no Rīgas. Dānijas karalis esot piekritis nodot Līvzemi ordenim un Rīgas bīskapam, turklāt puses esot vienojušās palīdzēt viena otrai cīņā ar krieviem un pagāniem. Bīskaps Alberts pilī atstāja savu brāli Teodorihu, bet Dānijas karalis, steidzami pabeidzot pils mūri, atstāja tur savus vīrus un devās uz Dāniju.

IMG_482546822558
Metamā mašīna Varbolas muzejā

Sāmsalieši tad aplenca šo pili un meklēja palīdzību pie Ridalas igauņiem. Daži no viņiem devās uz Varbolu un iepazinās ar prasmi rīkoties ar paterellu, metējmašīnas jeb katapultas paveidu, ko dāņi varboliešiem bija uzdāvinājuši kā saviem padotajiem. Viņi atgriezās Sāmsalā ar septiņpadsmit paterellām, piecas dienas bombardēja pili ar lielajiem akmeņiem, līdz beidzot salīga mieru ar dāņiem, kuriem ceļamajā pilī vēl nebija māju un nācās cīnīties zem atklātām debesīm. Viņi padevās, atstāja pili un sāmsaliešu zemi un devās uz Rēveli. Septiņus dāņus un Teodorihu paturēja par ķīlniekiem miera apstiprināšanai. Sāmsalieši pili izpostīja, neatstādami ne akmeni uz akmens. Tas iedvesmoja arī citu igauņu pretošanos vācu un dāņu krustnešiem. Sāmsalieši un harjuieši sanāca kopā Varbolas pilī Harju zemē un nogalināja vairākus tur dzīvojošus dāņus un viņu priesterus. Nemieriem sekoja atgriešanās pie pagānu dzīvesveida un Rēveles aplenkums, gan neveiksmīgs, pēc kura sacelšanos ātri vien apspieda.

Jindřich_VI._obléhá_Neapol_(1191)1961670926
Neapoles aplenkums 1191.gadā, kurā tika izmantotas paterellas, Pēteris no Eboli, Liber ad honorem Augusti

Šajā epizodē parādās viens no nozīmīgākajiem 12.gs. igauņu nocietinājumiem un tirdzniecības centriem, kas savu nozīmi saglabāja līdz pat Jurģu nakts sacelšanās laikam 14.gs. Varbolas pils (Livonijas Indriķim Castrum Warbole, igauniski Varbola Jaanilinn)   ir diezgan unikāls veidojums, kas līdzinās agrīnai pilsētai. 2 ha teritorija tika apjozta ar 6-10 m augstu 580 m garu riņķveida aizsargvalni, ko veidoja no kaļķakmens plienakmeņiem un apmeta ar zemi. Tajā atradās ar krāsnīm aprīkotas dzīvojamās un saimniecības ēkas, apmetnes vidū bija izveidota 13 m dziļa aka. No apsargātiem vārtiem bija izveidoti vārtu ceļi, ierīkoti arī augstāki aizsargtorņi. 90 krāšņu paliekas arheologiem liek izteikt minējumu, ka te dzivojuši 250-350 cilvēki.

Bm03113am579306347
Varbolas pils plāns, L.A.Mellina karte K.Broces krājumā

Pirmoreiz rakstu avotos Varbola  ir pieminēta 1211.gadā. Novgorodas lielkņazs Mstislavs (Мстисла́в Удатный, Kijevas Rostislava I mazdēls, kas bija Dānijas karaļa Valdemāra I mātes Ingeborges brālis), uzzinot, ka Igaunijā ieradās vācu karaspēki, ar piecpadsmit tūkstošiem vīru vairākas dienas aplenca Varbolas pili. Varbolieši piesolīja septiņsimt nogatmarku, ja viņš atkāpšoties, tad viņš atgriezās savā zemē. Kad 1220.gadā varboliešiem uzbruka Zobenbrāļi, viņi lūdza nolīgt mieru. Zobenbrāļu otrā mestra Folkvīna nosacījumi bija kristietības pieņemšana un ķīlnieku došana, kam varbolieši piekrita. Ķīlniekus atbrīvoja pēc Valdemāra II sūtņu lūguma, jo Igaunijas ziemeļi jau piederējuši Dānijai, par ko notika vienošanās ar Livonijas bīskapiem, bet par to mestrs Folkvīns neesot zinājis. Pēc tam varbolieši kļuva par Dānijas karaļa padotajiem. Saskaņā ar Dāņu zemes kadastru grāmatu (Liber Census Daniae) Varbolas tirdzniecības centra apkārtne piederēja igauņu dižciltīgo Lodes ģimenei. Dānijas karalim un viņa dēlam Knutam savukārt Harju zemē piederēja Lohu un Keavas nocietinājumu vietas. Interesanti, ka tieši mestra Folkvīna laikā tika uzsākta Toompea (Domkalna) pils celtniecība Tallinā pēc tam, kad dāņu sūtītais viltus pāvesta sūtnis ne pa jokam sakaitinājis mestru, liekot būt miermīlīgākam pret pagāniem.  Tādēļ mestrs Folkvīns dāņiem bija Rēveli atkarojis. Viņš krita Saules kaujā 1236.gadā, pec kuras zobenbrāļus beidzot uzņēma Vācu ordenī. Un tikai 1238.gadā pēc Stensbijas līguma noslēgšanas Livonijas ordenis atdeva Rēveli dāņiem atpakaļ. Varbola dāņu kadastros ir minēta Varpal formā, kā nosaukuma variants sastopama arī Varbjala, krievu avotos pēc fonētiskas līdzības to sauc par Zvirbuļu pili ( Воробьин). Igauniski pils vārdu atvasina no vārda varb, ģen. varva, kas nozīmē “stabs, stienis”.

Rapla
Lielākie nocietinājumi senajā Harju zemē

Kartē atzīmējot dažus no svarīgākajiem nocietinājumiem, kas minēti Varbolas apkārtnē Harju zemē (mūsdienās Raplas novadā) var ievērot, ka tie visi atrodas Igaunijas iekšienē diezgan patālu no lielajiem tirdzniecības ceļiem. Arī nelielās upītes neizskatās īpaši piemērotas kuģošanai. Un tomēr tieši tās liek aizdomāties par sakariem senajos laikos. Varbola atrodas starp Kazari un Vardi upītēm, Keavas un Raikilas ciemi starp Kazari pietekām Vigalu un Kūsiku, bet Lohu pie Keilas upes, kas aizplūst uz Igaunijas ziemeļiem un kas dāņiem bija visātrāk sasniedzama. Livonijas Indriķa hronikā minētie sāmsaliešu kontakti ar varboliešiem ļauj minēt, ka nelielās upītes tikušas aktīvi izmantotas sakaru uzturēšanai ar citām igauņu ciltīm un arī skandināvu tirgoņiem. Nozīmīgi centri varētu veidoties vietās, kur varēja nokļūt pa upītēm, kur bija labas aramzemes, medījumu vietas un satiksme ar citām apmetnēm un, iespējams, šādi tās ir labāk pasargātas no vikingu sirojumiem piekrastē. Unikālie Baltijas mērogam Varbolas nocietinājumi, kas neizplatījās citās vietās Igaunijā, liecina par šī neliela tirdzniecības centra nozīmīgumu vikingu laikmetā īsi pirms krustnešu ierašanās. Commendatus Castrum Warbole and its contingent of Danes Raplas zemes nocietinājumi Dažas piezīmes par metamo ierīču pielietošanu Livonijā 13.–14.gs.

KategorijasIgaunijaBirkas: , , , , ,

1 komentārs

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s