Zheng He

Ilgus gadsimtus ziņas par 15.gadsimta sākumā ķīniešu “dārgumu ceļojumiem” tika noklusētas. Minu dinastijas imperatora Jonle (永樂帝, Yǒnglè Dì) laikā admirāļa Džena He ( 鄭和 Zhèng Hé) veiktās ekspedīcijas tika uzskatītas par naudas izšķērdēšanu, turklāt tās bija pretrunā ar Minu dinastijas (1368–1644) dibinātāja izolacionisma politiku. Valsts atbalsts, ar kuru finansēja ikgadējās tirdzniecības kampaņas, pēc Džena He nāves tika novirzīts militārajām kampaņām pret nomadu mongoļiem, kas aizvien aktīvāk apdraudēja Ķīnas ziemeļus, kā arī Lielā Ķīnas mūra pilnveidošanai. Interese par Džena He ceļojumiem atsākās vien pēc 1904.gada, kad ķīniešu trimdas žurnālists Ljans Čičau (梁啟超 Liang Qichao) Jokohamā, Japānā publicēja rakstu par tālo zemju apceļotāju jūras braucēju Dženu He.  Šī notikuma 600 gadiem par godu Ķīnā tika uzņemts seriāls Zheng He Xia Xiyang. Portugāļu jūras braucēji Vasko de Gamas brauciena laikā būs dzirdējuši par “bārdainajiem vīriem ar bālu ādu, kas kuģoja ar milzu kuģiem gar Kalkutas krastiem”, taču, visticamāk, nebūs neko zinājuši par Džena He floti, kas bija ieceļojusi Kalkutas ostā 80 gadus pirms viņiem. 1403.gadā imperators Jonle uzsāka “dārgumu flotes” (鄭和下西洋, Xiafan Guanjun, “ārzemju ekspedīciju armada”) celtniecību, lai demonstrētu Āzijas tautām Ķīnas varenību un veicinātu diplomātiskos sakarus ar tām, reizēm izmantojot militāro spēku un iesaistoties politiskajās kolīzijās. Zheng-He-Voyages1Flotes vadību imperators uzticēja Dženam He, kas bija galvenais imperatora galma einuhs un savulaik ar militāru atbalstu palīdzējis Jonle kļūt par imperatoru. 1405.gada ekspedīcijai tika uzbūvēti 62 milzu dārgumu kuģi (宝船, Bǎo Chuán) un 190 mazākas džonkas, patruļkuģi, ūdens krājumu un kavalērijas kuģi. Lielākie deviņmastu dārgumu kuģi bija 400 pēdas gari un  150 pēdas plati ar 500 cilvēku ietilpību, aptuveni piecas reizes pārsniedzot Kolumba karavellu izmērus. Džena He flotē bija vairāk nekā 27 000 vīru, tik daudz cilvēku nebija pat  lielākajās tā laika reģiona ostās. No 1405. līdz 1433.gadam dārgumu flote bija devusies septiņās ekspedīcijās Ķīnas Dienvidu jūrā, Indijas okeānā un vēl tālāk. Pirmajā ekspedīcijā dārgumu flote apmeklēja Čampu, Javu, Malaku, Sumatru, Bengāles krastu, Ceilonas salu un Kalkutu Indijā, nākamajās ekspedīcijās dodoties vēl tālāk  – līdz Maldīvu salām un Hormuzai Persijas līcī, Arābijas pussalai un Āfrikas austrumu piekrastei.

ZhengHeVoyages
Džena He ekspedīcijas, Wikipedia

Indijas okeāna tirdzniecības ceļi ķīniešiem bija pazīstami jau izsenis kā Rietumu okēana (Hsi Yang 西洋) jūras ceļi, kurus ķīnieši sāka iepazīt imperatora Hana Vudi laikā (140-87 AC). Jūru uz dienvidiem no Ķīnas sauca par Dienvidu jūru (Nan Hai, 南海), Zunda šaurumi jūras ceļus iedalīja rietumu okeāna (Hsi Yang 西洋) un austrumu okeāna (Tung Yang 东洋) ceļos . Ķīniešu valodā jūras un okeāna koncepts reizēm saplūst, kas parāda šī jēdziena transformāciju. Izšķir divus vārdus – 海 Hǎi (radikāļi “māte”+”ūdens”, tātad “visu ūdeņu māte”, jūra, okeāns) un 洋 Yang (radikāļi “ūdens” un “aita”, okeāns, aizjūras, ārvalstu, rietumniecisks, importēts). Džena He tirdzniecības flote tika būvēta netālu no senās ķīniešu Yongle-Giraffe1galvaspilsētas Naņdzjinas (Nanjing, Nankin, Nanking 南京, burtiski “Dienvidu galvaspilsēta”, toreiz saukta Yingtian) Jandzi upes krastā (Yangzijang 揚子江) pie Činhvei (Qinhuai 秦淮) upes ietekas. Jandzi upes grīvā atrodas mūsdienu Šanhajas pilsēta (上海, Shang Hai burtiski “pie jūras”).Tieši imperatora Jonle laikā Ķīnas galvaspilsēta tika pārcelta  uz Pekinu jeb Beidzinu ( Beijing, 北京 burtiski “Ziemeļu galvaspilsēta”) pēc tam, kad tika pabeigta  Aizliegtās pilsētas celtniecība 1420.gadā.

 

 

Džena He flotes milzīgie dārgumu kuģi bija domāti pārtikas krājumu, tirdzniecības preču un diplomātisko dāvanu pārvadāšanai. No Ķīnas kuģi devās ceļā, piekrauti ar porcelānu, brokāta, krāsotā zīda audumiem, zīda pavedieniem, dārgakmeņiem un citām dārgām precēm. Uz Ķīnu atpakaļ līdzi brauca apmeklēto valstu diplomātiskie  pārstāvji, tika vestas tādas brīnumu lietas kā zebras, strausi, kamieļi, degunradža rags, ziloņkauls. Malindi žirafe Ķīnas galmā pat tika uzskatīta par mistiskā qilin iemiesojumu (kaut kas līdzīgs vienradzim, neskatoties uz žirafes diviem ragiem), miera un pārticības simbols, kas tika uzskatīts par debesu labvēlības zīmI. Bet atvestā milzīga piparu krava ātri vien padarīja šo eksluzīvo preci par plaši izplatītu visā Ķīnā.

zhengheNautical11628.gadā ķīniešu militārajā grāmatā par ieročiem un apbruņojumu Wubei Zhi tika publicētas Džena He navigācijas kartes. Tās bija 40 kartes, apvienotas vienā tīstoklī, kas detalizēti attēloja piekrasti no Nandzjinas līdz pat Āfrikas krastiem. Tās bija piemērotas burātājiem, kas izmantoja 24 virzienu kompasu, ar precīziem attālumiem un burāšanas laikiem, ņemot vērā vietējas straumes un vējus. Kartēs ir atzīmēti aptuveni  300 vietvārdu, kas apzīmē dažādus līčus, upes grīvas, ragus, salas, ostas un kalnus gar krastiem, kā arī svarīgus tempļus un pagodas, sēkļa klintis. Nozīmīgas ir arī norādes par zvaigžņu stāvokli. Piemēram, nonākot Indijas okeānā, Polārzvaigzne kuģotājiem vairs nav redzama un par orientieri tiek ieteikts izmantot Dienvidu Krusta zvaigznāju.

zhengheimage-06-large
Džena He laika kompass navigācijai Indijas okeānā

2002.gadā britu rakstnieks Gevins Menzijs (Gavin Menzies) grāmatā 1421: Gads, kad Ķīna atklāja pasauli apgalvo, ka tiēši Džena He dārgumu flotes kuģi  pirmie sasnieguši Amerikas krastus virzienā no austrumiem, atklājuši Austrāliju un veikuši pirmo ceļojumu apkārt pasaulei, taču ķīniešu mandarīņu birokrāti iznīcinājuši jelkādas liecības par šiem ceļojumiem. Vēsturnieki līdz šim nav atraduši apstiprinājumu šai hipotēzei, taču neviennozīmīgs ir vērtējums ķīniešu pašizolācijai turpmākajos gados, kad  eiropiešu ģeogrāfiskie atklājumi pavēruši jaunu lappusi visas pasaules vēsturē.

 

KategorijasĶīnaBirkas: , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s