Bantu

1960.gados āfrikāņu lingvistikā izvērtās aizraujošas debates par bantu valodu izcelsmi. Salīdzinot dažādu bantu valodu savstarpējās attiecības, Malkolms Gutrijs izteica hipotēzi, ka tās ir izplatījušas no kādas vietas pie Lielajiem Āfrikas ezeriem visos virzienos. Cits Āfrikas valodu pētnieks un pasaules valodu klasifikators Džozefs Grīnbergs savukārt pamanīja, ka Nigērijas dienvidaustrumu valodas ir līdzīgas protobantu valodai un izteica hipotēzi, ka tieši no turienes tās izplatījušas uz dienvidiem un austrumiem. Papildinot pētījumus ar arheoloģiskajām liecībām, lauksaimniecības terminu attīstību un kontaktu analīzi ar kaimiņu lopkopju ciltīm, Grīnberga teorija ir guvusi virsroku un bantu valodas sāka uzskatīt par Nigēras-Kongo valodu grupas austrumu zaru. 1990.gados Jans Vansina papildināja Grīnberga hipotēzi ar domu par  reģionālo centru uzveidi, no kuriem atšķirīgas bantu valodas izplatījās tālāk.

wpid-southward-migration-of-the-bantu-bantu-2.jpeg
Bantu valodu izplatīšanās

Mūsdienās uzskata, ka bantu tautas pirms vairāk nekā 3000 gadiem no tagadējās Kamerūnas sākušas  izceļošanu uz Āfrikas  dienvidaustrumiem. Vienu no lielākajām migrācijām pasaules vēsturē varētu būt izraisījusi pārapdzīvotība, lauksaimniecības,  keramikas un dzelzs apstrādes attīstība, kas ļāva bantu tautām apgūt jaunas zemes. Viena bantu straume virzījās  uz dienvidiem gar Āfrikas krastu un pa Kongo upes baseinu, sasniedzot Centrālāfrikas mūža mežus ap 500 A.C. , tad savannas uz  dienvidiem no tiem, nonākot mūsdienu Kongo, Angolā un Zambijā. Otra straume virzījās uz austrumiem un nonāca pie Lielajiem ezeriem ap 1000 A.C. No turienes nelielas grupas diezgan strauji izplatījās uz dienvidaustrumiem, veidojot apmetnes ūdens tuvumā, nonākot līdz Dienvidāfrikas piekrastei Kvazulu Natālā ap 300 A.D un iekšzemē līdz Limpopo upei ap 600 A.D. Āfrikas mūža mežos pirms bantu ekspansijas dzīvojuši pigmeji (Batwa), kas laika gaitā pārņēma bantu valodas, īpatnējus vārdus saglabājot vien meža aprakstam un medus vākšanai. Āfrikas dienvidos mītošas mednieku ciltis tika pabīdītas uz lauksaimniecībai mazāk piemērotajām zemēm, mūsdienās viņu pēcteči koizāni dzīvo Kalahari tuksnesī. Savukārt austrumos bantu ciltis sastapa no Āfrikas raga nākušās kušītu ciltis, no kurām viņi pārņēma lopkopību, ko apstiprina īpaši pienkopības leksikas pētījumi.

Arab+Manuscrip-01
Svahili tirdzniecības kuģis, miniatūra no persu manuskripta al-Maqamat 1237

Centrālāfrikā jau 13.gadsimtā ir parādījušies valstiskie veidojumi. Par ievērojamu centru, piemēram, izauga Zimbabve pie Zambezi upes, kur atradās zelta raktuves. Bet austrumu piekrastē strauji sāka attīstīties tirdzniecība ar citiem afrikāņiem, arābiem, persiem un pat ķīniešiem, tirgotāju kuģiem veikli izmantojot sezonālo musonu virzienu.  Šādi Zimbabvē bija nonācis ķīniešu porcelāns, bet kādam ķīniešu imperatoram kā dāvana tika pasniegta žirafe. Tanzānijas un Kenijas piekrastes apgabalos izveidojās īpaša svahili kultūra ar spēcīgu arābu un islama ietekmi. Grieķu un romiešu avotos šo apvidu sauca par Azāniju vai Zingionu, bet ķīniešu un arābu avotos Svahili krasts pazīstams ar Zinj vai Zanj vārdu. Līdz pat ģeogrāfisko atklājumu laikmetam tas bija nozīmīgs Indijas okeāna tirdzniecības posms. No Kenijas tirdzniecības centra  Mombasas ostas uz Indiju tika eksportēti ziloņkauls, prosa, garšvielas un kokosrieksti. Vasko de Gama tiek uzskatīts par pirmo eiropieti, kas nonācis Mombasā 1498.gadā, kam sekoja  portugāļu jūrasbraucēju piekrastes pakļaušana un svahili relatīvs panīkums. 1151.gadā Mombasu kā tirdzniecības pilsētu piemin arābu ģeogrāfs al-Idrisi, bet 1331.gadā to apmeklējis marokāņu ceļotājs ibn Batuta.

indianoceantrade
Tirdzniecība Indijas okeānā 500-1000 A.D.

Mūsdienās svahili ir lielākā bantu valodā, kas ir arī reģionālā lingua franca, kurā runā ap 40 miljoniem afrikāņu,  tikai 2 miljoniem tā ir dzimtā. Tajā ir ļoti daudz aizguvumu no arābu valodas, svahili no arābu sāhil ساحل: sawāhil سواحل nozīmē “piekraste”, apzīmējot piekrastes iedzīvotājus. Kiswahili ir valodas nosaukums, jo priedēklis ki– ir valodas klases vārda daļa.

Bantu savukārt nozīmē “cilvēki”, uz valodu saimi tas tika attiecināts vien 19.gadsimta beigās. Viena cilvēka apzīmēšanai bantu valodās izmanto vārdu muntu vai mutu, bet daudzskaitļa priedēklis šim vārdam ir ba-, tādēļ “ļaudis, cilvēki” bantu valodās ir bantu. Līdzīgi Botsvānas iedzīvotāji ir Batswana, bet viens no viņiem ir Motswana, valodas nosaukums savukārt ir Setswana. Uganda ir bijusī Bugandas karaliste, kurā pārsvarā dzīvo Baganda (vienskaitlī Muganda), kas runā Luganda valodā.

Rietumu pasaules valodās ir daudz bantu izcelsmes vārdu, kas nākuši vai nu no Āfrikas dabas, āfrikāņu tradicionālās kultūras  vai arī no āfrikāņu pēcteču dzīves Dienvidamerikā, Karību salās, Kubā, kur radās daudzas visai pasaulei pazīstamas jautras dejas un dziesmas.

timba, tumba, rumba, samba, marimba (kimbundu un svahili marimba, malimba) , kalimba (stīgu instruments), mambo, konga, bongo (bungas), bugi-vugi (iespējams, bantu mbuki mvuki, no mbuki “pacelties lidojumā”, mvuki “neprātīgi dejot”)

bandžo (tipisks afroamerikāņu instruments, iespējams,  no kimbundu mbanza), fankmūzika (no kikongu lo-fuki slikts ķermeņa aromāts, ASV radies mūzikas žanrs, kas balstās uz vienu akordu), vuvuzela (zulu “vuvu skaņu radīšana”, arī “kopāsanākšana”, plastmasas taurītes popularizētas Dienvidāfrikas futbola čempionāta laikā 2010.gadā)

anjana-the-chimpanzee-and-two-tigers-8makaks (bantu makaku, portugāļu un franču), zebra (arī zimbada), šimpanze (bantu chimpenze, no nzima “zilais pērtiķis” un mzee “cienījamais jaunskungs”), okapi, cece (tsvanu tsetse), tilapija (thiape tsvana “zivs”), mamba čūska, basendži (suns, kas nerej, Kongo terjers), impalu (zulu im-pala, Āfrikas antilope), gnu (no bušmeņu !nu, hotentotu i-ngu, holandiešu gnoe, koikoju t’gnu)

Džambo (slavens zilonis Londonas zoodārzā 19.gadsimta beigās, no kongo nzamba zilonis, svahili jumbo sveiciens), Simba (lauvēns no 1994.gada Disneja animācijas filmas “Karalis Lauva”)

safari  (svahili “garš ceļojums”, no arābu safāriyah “ceļojums”)

dženga (torņa celšanas spēle no koka klucīšiem, svahili jenga “celt”)12947137314_6d2425f267

sangoma (zulu “pūšļotājs”), ubuntu (cilvēku savstarpējās uzticības ideoloģija, cilvēciskums, no –ntu cilvēks un abstrakto jēdzienu priedēkļa ubu- , “es esmu, jo tu esi, jo mēs esam”), zombijs (kikongu zumbi, kimbundu nzamba)

hakuna matata (svahili “bez raizēm”,  no problem, sans souci, 1994.gada animācijas filmā “Karalis Lauva” surikāts Timons un kārpcūka Pumba māca Simbam šo bezrūpīgo dzīves veidu)

fct_7c0de7dec74ff7c

KategorijasĀfrikaBirkas: ,

1 komentārs

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s