Ukmergė

Ukmerģe ir viena no senākajām Lietuvas pilsētām, kuras sākotne sakrīt ar Lietuvas valstiskuma veidošanos. Vēsturiski apmetne veidojusies   pie Vilkmerģeles upītes ietekas Sventājā (Šventoji) pilskalna pakājē.  Pēc leģendas kunigaitis Dausprungs, kas bija Mindauga vecākais brālis, kalna galā uzcēlis pili un nosaucis to par Vilkmerģi. Tā sauca tuvējā mežā dzīvojušu burvi , kas aizrunāja un aizdzina vilkus, kas medību laikā uzbruka Dausprunga dēlam Tautvilim. Kunigaiša Dausprunga vārds līdz ar citiem vecākajiem kunigaišiem parādās vienīgo reizi Volīnijas metrikā 1219.gada miera līgumā ar Galīcijas-Volīnijas kņaziem Daniēlu un Vasiļko.

 Ukmerģes vārds parādās 1333.gadā Vartbetgas Hermaņa Livonijas hronikā. Livonijas ordeņa mestrs bija nonācis pie Vilkenberges, kur bija uzcelta koka pils, un tai uzbruka ordeņa bruņinieki. To arī uzskata par pilsētas dibināšanas gadu. Ordeņa uzbrukumi turpinājās arī 1365., 1378., 1386. un  1391.gadā, faktiski līdz pat ordeņa sakāvei Žalgiras kaujā 1410.gadā. Pēdēja uzbrukuma laikā pils tika nodedzināta. 15.gadsimta sākumā otrā upes krastā tika uzcelta mūra pils, kas stāvējusi līdz pat 18.gadsimta beigām, 1397.gadā te uzcelta koka sv. Pētera un Pāvila baznīca, kas bija viena no pirmajām Lietuvā. 143ukmergsprieventosiosvai5. gadā uz dienvidrietumiem no pilsētas notika Pabaiskas kauja, kurā Žigimants ar poļu atbalstu sakāva Švitrigaiļa karaspēku, kuru atbalstīja Livonijas ordenis, moldāvu un tatāru karavīri. Ar šo kauju tika izbeigts pilsoņu karš pēc Vitauta Lielā nāves starp Jogailas un Vitauta brāļiem. TIek uzskatīts, ka Magdeburgas tiesības pilsētai piešķirtas 1475.gadā. Pēc 1486.gada sākās strauja pilsētas attistība, panīkstot netālu esošai Deltuvas pilsētai, senās Deltuvas zemes centram.

Pēc kādas teikas Sventājas zvejniekam bijusi meita, kas bija pagānu tempļa vaidelote. Stāsta, ka viņa lauzusi solījumu kalpot dieviem un iemīlējusies krustnešu bruņiniekā, sava tēva naidniekā. Kad vaidelotes par to uzzināja, viņu sadedzināja. Tādēļ ļaudis pilsētu nosauca par Ukmerģi , t.i. upurmeiteni (aukos merga). Pēc citas tautas etimoloģijas nosaukums cēlies saimniekmeitai par godu (ūkis – saimniecība). Kādēļ gan ne miglājs, kas lietuviski ir ūkas?

Lietuvas ģeogrāfs un vuetvārdu pētnieks Jonas Deksnys apkopojis vēsturiskos Ukmerģes vārdus – atsaucē uz 1225.gadu – Wilkemerge, Wilkamergen, 1333 – Vilkenberge, 1384, 1391 – Wilkinberg, 1455 – Vilkomir, 1611 – Wilkomir, 1613 – Wilkomirz, 1766 – Wilkomiria, 1986 – Wilkomirz, 1806 – Wilkomir, 1900 – Ukmerge, 1908 – Aukmergė, 1911,1917 – Ūkmergė, 1918 – Wilkomierz, 1919 – Vilkmergė, 1920 – Ukmergė, 1923 – Vilkmergė. Tiek uzskatīts, ka vēsturisko nosaukumu veido divas daļas  Vilk-merge, kas nozīmētu vilks un meitene, nu gluži kā stāstā par Maugliju. Otro daļu valodnieki tomēr saista ar darbības vārdu mergāt (līņāt, smidzināt) un smalkā lietus vārdu merga, marga. Vai arī sakni merk-/merg- iemērkt, nirt, mērcēt. Diezgan dīvaini tomēr priekš vietvārda, ko varētu saukt arī vienkārši par Vilkupi.

4(1)

Ukmerģes vārds parādās ar sākumu Uk- vien 20.gadsimtā, ko varētu izskaidrot ar aktīvu lietuviešu valodnieku darbību, kas, acīmredzot, būs pamanījuši kādas lingvistiskās sakarības un atseguši dažādus uzslāņojumus, ko katra tauta piešķir vārdiem ar papildnozīmes niansēm savā mēlē. Pakavējoties pie Vartbergas Hermaņa Chronicon Livoniæ sastopamā vārda Vilkenberge, kas parādās Livonijas ordeņa hronikās viscaur 14.gadsimtam, neviļus rodas sasaiste ar Volkenbergu (Mākoņkalnu), gan igauņu vārdu mägi (kalns, Berg), ap kuru veidojās pilsētas centrs. Ukmerģes vārds savukārt liek atcerēties par Pērkondieva (liet. Perkūnas) somugru ekvivalentu Ukko/Uku. Pie Valkas pat esot kādi Pērkonkalni, ar skandināvu Toru ar esot saistītas dažas vietas. Būtu aizraujoši, ja somugru ciltis, kas virzījušies uz ziemeļiem būs atstājuši savu vārdu ka sveicienu baltu ciltīm, kas apmetās šajās zemēs vēlāk un laikam jau dzīvojuši kaimiņos.

Mūsdienās Ukmerģe ir viena no retajām Lietuvas pilsētām ar saglabājušos vecpilsētu un vēsturisko ielu tīklu.

Visā Lietuvā ir pazīstams kāds santehniķis no  Ukmerģes

KategorijasLietuvaBirkas: , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s