Truso

Viduslaikos Truso bija nozīmīga prūšu osta Vislas grīvā, uz kurieni veda preces no Baltijas jūras viduslaiku ostām Hedebijas Dānijā, Birkas Svēlandē, Visbijas Gotlandē un  Grobiņas Kursā. No šejienes senais Dzintara ceļš gājis uz dienvidiem līdz Karnuntumai Austrijas Alpos. Truso galvenās tirgojamās preces bija dzintars, zvērādas un vergi. Pirmoreiz to pieminējis anglosakšu ceļotājs Vulfstans ap 880.gadu, kas devās ceļojumā no Hedebijas anglosakšu karaļa Alfrēda Lielā uzdevumā. Alfrēds Lielais (849-899) savukārt ir slavens anglosakšu karalis, kurš veiksmīgi apkarojis vikingu uzbrukumus, izveidojot Veseksas nocietinājumu piļu sistēmu (burh, kas nāk no ģermāņu *burg, vēlākie atvasinājumi borough, –bury), un apvienojis anglosakšus vienā valstī. Tolaik angļu valodā bija ļoti maz „gudrības grāmatu”, viņš pats rūpējās par nozīmīgu grāmatu tulkošanu. Tulkojot Orosija Eiropas ģeogrāfijas aprakstu no latīņu valodas (Historiarum Adversum Paganos, ap 416.gadu), tas tika papildināts ar Hedebijas Vulfstana ceļojumu uz Estu (aistu) zemi un Halgolandas Otara ceļojumu uz Bjarmalandi (Permas zeme) pie Baltās jūras.

Hedebijas Vulfstana ceļojuma pārstastā sniegts detalizēts Baltijas jūras piekrastes apraksts, tajā  pirmoreiz pieminēta ne tikai Truso apmetne, bet arī vendu zeme Weonodland , aistu zeme Eastland (no kā vēlāk arī igauņu  Estland),  un arī dāņu valsts Danemearcan (mūsdienu Danmark) vārds.

TrusoHedeby
Hedebijas Vulfstana ceļojums

„Vulfstans stāstīja, ka no Hedebijas (Hæðum, Hedeby) līdz Truso viņš braucis septiņas dienas un naktis, un kuģis visu ceļu gāja pilnās burās. Vendu zeme (Weonoðland) bija pa labo pusi, un Langland, Læland, Falster un Sconeg – pa kreiso, kas visas bija pakļautas Dānijai (Denemearcan). Tad pa kreiso roku bija Burgundu zeme (Burgendaland, Bornholma), kuriem bija savs ķēninš. Tad pēc Burgundu zemes pa kreiso roku bija zemes, kas no senākiem laikiem tika sauktas par Blecingaeg, Meore, Ēlande (Eowland) un Gotlande, kuru teritorijas bija pakļautas sveoniem. Vendu zeme visu ceļu bija pa labo roku līdz pat Vislas grīvai (Wislemuðan).

TrusoHedeby1
Truso, Elbingas un Eastlandes vārdi, Rkps Cottonian, Britu muzejs

Pie Vislas upes atrodas Vitlande (Witland) un Vendu zeme. Pirmā pieder estiem. Visla iztek no Vendu zemes un ietek Estmerē (Vislas līcis, Estmere, Aistmarės, Frisches Haff< Friesisches Haff), kas ir 15 jūdzes plata. Elbinga (Ilfing, Elbląg) uz austrumiem no Vislas ietek Estmerē, kuras krastā atrodas Truso. Kopīgi upes sasniedz Estmeri, Elbinga austrumos no Estu zemes (Eastland), un Visla dienvidos no Vendu zemes, no tās vietas Visla pārņem Elbingas vārdu, jo no līča rietumu gala tā tek uz ziemeļiem un ietek jūrā, tādēļ to sauc par Vislas grīvu.

Estu zeme (Eastland) ir ļoti plaša, tajā ir daudz pilsētu (burh), un katrā pilsētā ir ķēniņš. Tur ir daudz medus un zivju, un pat ķēniņš un bagātākie vīri dzer ķēves pienu, kamēr nabagi un vergi dzer medalu. Tur ir milzum daudz karu un sacensības starp šīs tautas dažādām ciltīm. Esti nebrūvē alu, bet viņiem ir papilnam medalus.”

Turpinājumā arī stāsts  par estu bēru paražām.

trussoIlgu laiku Truso pilsētas atrašanās vieta nebija zināma, jo jūras krasts tūkstošgades laikā ir mainījies, taču vēsturnieki to lokalizē pie Družno ezera netālu no Elblongas (Elbingas) pilsētas mūsdienu Polijā, vēsturiskajā prūšu pagudu novadā Pogezānijā. 10.gadsimtā apmetne tika nodedzināta, bet 13.gadsimtā Vācu ordenis prūšu krusta karu laikā pakļāvis šo novadu. 1237.gadā parādās ziņas par Elbingas pili (castrum de Elbingo quod a nomine fluminis Elbingum appellavit).

Baltu valodnieki rekonstruē Truso apmetnes nosaukumu kā *Drūsa (Georg Gerullis, Die altpreußischen Ortsnamen, Berlin 1922, Vytautas Maziulis, Prūsu kalbos etimologijos zodynas), ko atvasina no indoeiropiešu saknes *dreu- ( *drū) ar nozīmēm plūst vai plēst. Vāciskais ezera nosaukums ir Drusen jeb Drausensee, polonizējies par Drużno ezeru, iespējams, uzsverot daudzu tautību draudzīgos tirgoņus šajā apvidū. Arheoloģiskajos izrakumos Elbingas tuvumā tika uzieta vikingu laika apmetne, kas vēsturniekiem ar pārliecību ļāva lokalizēt Truso apmetni. Viens no interesantākajiem 7.-12.gs. atradumiem ir krustveida pērkondieva Tora āmurs Mjölnir.  Zēlandes salā  Dānijā savukārt ir līdzīgi skanošs Tiso ezers (Tissø, Tis-sø), kas skaidrojams kā  Dieva ezers. Tīrs ir senskandināvu kara dievs, bet sendāņu valodā vārds Ti ieguva arī vispārinošo Dieva nozīmi un ir sastopams daudzu vietvārdu salikumā.

Plašāk par izrakumiem un Truso apmetni:

http://www.lagomar.de/index.php?id=204

KategorijasBalti, VikingiBirkas: , , , ,

1 komentārs

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s