Ješs

Par Ješu, Ješa ezeru sauc latviešiem pazīstamo Ežezeru Dienvidlatgalē Dagdas novadā. Ezera līkumainā krasta līnija ar pussalām, salām un līčiem rada ļoti gleznainu un savdabīgu ainavu. Vikipēdijā ir raksts ķīniski, kurā ezera fonētiskais nosaukums ķīniešu valodā ir 埃熱澤爾斯 (Āi rè zé ěr sī). Tas ir salām bagātākais ezers visā Baltijā. Ezerā ir 67 salas, kuru skaits atkarībā no ūdens līmeņa var mainīties, aptuveni puse no tiem  ir niedrēm un meldriem apauguši sēkļi. Ješa ezerā ietek 6 upītes, bet iztek viena – Narūta.

Ješa salas var iedalīt  trijās grupās: salas, kuras no krasta norobežo brīvs ūdens klajš; salas, kuras ar ezera krastu savieno ūdenī augošs niedrājs un  sauszemes veidojumi, kas kādreiz bijušas salas, bet tagad ar krastu tās saista ar kokiem un krūmiem aizaudzis niedrājs. Un vēl ir peldošās salas, kas reizēm parādās vai pazūd, šādi var rasties jaunas salas un izgaist vecās.

Ezera salu skaits latviešu valodniekiem nez kāpēc atgādināja eža adatas, tādēļ ezera nosaukums ir latviskojies par Ežezeru. Taču latgaliešiem neviļus rodas jautājums, kas tie par ežiem, kas tajā ezerā dzīvo. Būtībā tā ir latgaļu vietvārdu latviskoto nosaukumu problēma, cik noprotams, vēl no Endzelīna laikiem, kad „ar Latgolys vītuvuordim savyruši taidu putru ar  kuopustim, ka vēļ 100 godu nikas juos izstrēbt navarēs”.

ezezers_f1
http://www.laivaslatgale.lv/marsruti/ezezers/

Kad ūdens ir daudz, braucienu pa Obiteli (Narūtu) var turpināt caur Gaļšūna ezeru līdz Dagdas ezeram, no kura iztek Asūnīca. Pa to var aizceļot pat līdz Baltkrievijas robežai! Kazi, varbūt vikingi sensenos laikos ir izmantojuši arī šo ceļu.

Lielākā sala ir 46 ha  Lielā Lāča sala (Leluo Luoča azarsola). Arī citām salām ir skaisti nosaukumi, kas ir diezgan saprotami arī latgaliski: Ješa azarsola aba Ješauka, Leluo Tylta azarsola, Sīna  (Siena), Apšu,  Leluo Teļu, Kuorklu azarsola, Opoluo azarsola (Apaļā), Līpu azarsola, Vylkaste u.c.

Latviešu etimoloģijas vārdnīca Eža ezeru saista ar seno nosaukumu *Eša ezers, kas varētu būt cēlies no  senāka baltu zirga vārda *esis, kas lietuviešu valodā kā senvārds parādās vārdā  ašvà/ešva (ķēve) un ptg5ašvienis  (darba zirgs), prūšu aswinan (ķēves piens), kas ir radniecīgs latīņu equos un grieķu ἵππος. Tad jau tikpat labi Ješa ezers, īpaši ziemā seno latgaļu iztēlē varētu līdzināties dābolainam zirgam…

KategorijasLatgaleBirkas: , , ,

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s