Rotalia

Gar Igaunijas rietumu piekrasti ved Arktikā ligzdojošo putnu migrācijas ceļš. Katru pavasari un rudeni caur šo vietu migrē simtiem tūkstoši ūdensputnu, un daudzi no tiem ir izvēlējušies Matsalu, kas ir viens no Eiropā lielākajiem putnu dabas liegumiem, par ligzdošanas vietu.

Igaunijas rietumu piekrasti sauc par Lēnemā (Läänemaa – Rietumu zeme). Viduslaikos šo novadu sauca par Vīku (Wiek), kas nozīmētu – “jūras līcis un zeme pie tā”. Indriķa hronikā (Heinrici Cronicon Lyvoniae)  šo apvidu sauc gan par Piejūras novadu (Maritime provincie), gan par Rotalia. 1215.gada karagājiena aprakstā Indriķis min piekrastes ciemus ar nosaukumiem Rotelewic un Rotalia. Mūsdienās tas atbilstu Ridalas novadam Lēnemā. Ridalas novada nosaukums ir labs piemērs  igauņu vietvārdiem raksturīgai izksaņai –ala.

rotalia
Heinrici Cronicon Lyvoniae

1228.gadā Rīgas arhibīskaps Alberts izveidoja Salu-Rietumu bīskapiju, Lihulā iesvētot Daugavgrīvas klostera abatu Teoderihu par pirmo Igaunijas bīskapu. 1251.gadā bīskapa mītni pārcēla uz Veco-Pērnavu. Taču 1263.gadā pilsētu nodedzinājuši leiši un par jauno bīskapijas centru tika izvēlēta Hāpsala (Haapsalu). Starp citu, koku skaidrojumi līdzīgi Liepājai kā senākām svētvietām ir arī Pērnavai (pärn – liepa) un Hāpsalai (haab– apse),  tie gan nav vienīgie iespējamie šo Igaunijas pilsētu vārdu cilmes skaidrojumi.

http://www.visithaapsalu.com/lv

Wiek saistāms ar senskandināvu vik līcis, kas skandināvu valodās, visticamāk, ir nonācis caur Ziemeļjūras frīzu starpniecību (Friisi, Frisones, Frisiones) .  Ziemeļu  apustulis Ansgars, arī Brēmenes-Hamburgas arhibīskaps, 9.gadsmita sākumā savā misijā uz Dāniju esot devies pa ierasto tirdzniecības ceļu  cauri frīzu Dorestadei uz Dānijas dienvidiem , kur atradusies viena no vikingu laiku nozīmīgākajām dāņu tirdzniecības pilsētam Hedeby (mūsidenu Šlēsviga, Sleswick).  Mūsdienās šis vārds ir saglabājies Wijk daļā frīzu pilsetu nosaukumos, bet skaidrojams ar seno romiešu ciema apzīmējumu vīcus, ar kuriem frīziem bija cieši sakari senatnē. Rot-ālijas vārda pirmo daļu savukārt varētu skaidrot ar zviedru (rootslased) klātbūtni pirms bīskapijas izveides. 1220.gadā zviedri Lihulā mēģinājuši uzcelt savu nocietinājumu pili Lihulā, lai iespiestos starp vācu un dāņu kristianizācijas misijām, bet varonīgie sāmsalieši un rotalieši būs viņus sakāvuši.

KategorijasIgaunijaBirkas: , , ,

1 komentārs

Ieraksti komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s